Ako si vybrať svadobné šaty?

Ako si vybrať svadobné šaty?

Ako si vybrať svadobné šaty? Vyberte si štýl, akou nevestou chcete byť
Romantická, jednoduchá, volánová, krajková, princeznovská, či naopak, prírodná? Alebo netradičná a farebná? Možností je veľmi veľa, je len na Vás, o čom snívate 🙂

Určite si, koľko chcete do svadobných šiat investovať
Toto je dôležitá informácia pre svadobný salón či pre Váš svadobný rozpočet. Premyslite si na začiatku výšku vašej investície do svadobnej róby.

Ako si teda vybrať svadobné šaty?

Nevyberajte si vo finále šaty podľa fotky z internetu, z časopisu a pod.
Toto býva najčastejšia chyba. Môžete sa inšpirovať, nájsť určitý smer, ktorým chcete ísť ale pozor. Svadobné šaty na modelke nie sú svadobné šaty na vás. Nie každá z nás má miery modeliek a fotky niekedy naozaj veľmi skresľujú realitu.

Svadobné šaty musia perfektne sadnúť na postavu a máte sa v nich cítiť dobre.

Je to základná podmienka správneho výberu. A tu sú rozhodujúce okrem iných bežných (konfekčná veľkosť, výška postavy, typ postavy),  aj také “maličkosti”, ako napr. proporčnosť postavy, dĺžka trupu, šírka chrbta, dĺžka krku, výška hrudník vs. plece, kľúčne kosti a ich tvar, detto ramená, rozdiel pomeru pása a bokov atď. Toto všetko vy podľa fotky nedokážete posúdiť a preto je nutné poriadne si šaty vyskúšať a všetko toto zobrať do úvahy pri výbere.
Len skutočný odborník vám dokáže naozaj kvalitne poradiť a vybrať také šaty, ktoré spĺňajú všetky hore spomínané atribúty.

Na skúšku šiat zoberte so sebou dôveryhodnú osobu, ktorá vás veľmi dobre pozná
Tu platí nepriama úmera: čím viac poradcov, tým ťažší a horší výber. Hlavne dajte najskôr na Váš prvý dojem a pocit. Keď budete cítiť, že “Áno, toto sú “moje” svadobné šaty!”, vtedy sa začnite definitívne pýtať, či na Vás vyzerajú dobre. Nedajte sa ovplyvniť slovami, “WAU, tieto sú nádherné”. Povedzme si pravdu, že 99% svadobných šiat je nádherných 🙂 ale nie všetky budú ako uliate na Vás.

Ako si vybrať svadobné šaty? Verte si!

Vy viete najlepšie čo vám sadne, cítite ako šaty sedia alebo nesedia, cítite ich váhu, budete ich celú svadbu nosiť, Vy ste si vysnívala svoj svadobný deň a len Vy viete čo vás vystihuje. Preto sa rozhodujte Vy samy.
Na prípadné finálne rozhodovanie si zoberte opäť tú istú osobu ako na prvú skúšku. V opačnom prípade riskujete ešte väčší zmätok v hlave a vo výbere, pretože platí naša známa “nepriama úmera”.

Dovoľte si vyskúšať viacero rôznych typov svadobných šiat
Aj keď by ste chcela napr. len veľkú tylovú sukňu, odporúčame vyskúšať aj iné typy šiat – prestrihnuté pod prsiami, úzke, rybacieho strihu, biele aj prírodné biele, ivory  a to preto, aby ste si bola skutočne istá, že to, čo ste si vybrala je to najlepšie, čo môžete mať. A znova sme pri bode 1, modelka a foto je niečo iné, ako realita. Bohužiaľ, alebo našťastie, 90% neviest odíde z inými šatami aké si pôvodne vybrali podľa obrázka.

Skúšajte maximálne 5 svadobných šiat

Kvalitný poradca v svadobnom salóne vás musí dokázať odhadnúť a na základe vami zadaných indícií vytipovať max. 5 modelov a tieto skúšať.
Preto, je dobré vedieť čo chcete, čo sa vám páči, čo dovoľuje vaša postava , vaša peňaženka a potom si nechať poradiť. Áno, skúšať treba a ako sme písali, rôzne typy šiat, ale nie príliš veľa a zbytočne obliekať jedny svadobné šaty za druhými bez rozmyslu.
Nechajte si  v užšom výbere max. 2 svadobné šaty a medzi tými sa potom rozhodujte. U každého modelu rozmýšľajte prečo áno a prečo nie. Toto porovnávajte s vašou predstavou.

Na skúšku svadobných šiat počítajte s cca 1 hodinou času
Toto je podľa našich skúseností optimálny čas, kedy sa dá naozaj kvalitne poradiť a vybrať pre nevestu to, čo potrebuje v pohode a bez stresu.
Svadobné šaty si naozaj poriadne vyskúšajte a skonzultujte aj s pani krajčírkou prípadné úpravy.

Už pri skúške svadobných šiat premýšľajte nad svadobnými doplnkami
Závoj, bolerko, svadobný účes, svadobné líčenie, náušnice a iné šperky, ozdoba do vlasov… Toto všetko veľmi výraznou mierou dotvára celkový image nevesty. Myslite na to už pri výbere svadobných šiat. Nie každý účes sa hodí na každý typ hlavy, ku každému typu šiat, do kostola potrebujete závoj resp. zakrytie ramien, a čo vaše vlasy po polnoci? Takže vyberajte citlivo a s rozumom.

Dolaďte sa  ako svadobný pár spolu so ženíchom
“Každý pes, iná ves” asi nie je tá najsprávnejšia voľba. Detaily, čo a ako zladiť si ponecháme pre vás keď sa stretneme na skúške svadobných šiat.

Dobrá rada na záver:
Ak si svadobné šaty kupujete, odporúčame schovať ich u kamarátky a vytiahnuť až pred sobášom. Denným pozeraním by sa vám totiž do termínu sobáša mohli “zunovať”.

Autor článku: Naša-svadba.sk v spolupráci so Svadobným salónom Valery.
Kategórie : Nevesta Šaty