Svadba a obdobie karantény

Svadba a obdobie karantény

Svadba a obdobie karantény + názor budúcej nevesty

Svadba a karanténa – samozrejme dve nezlučiteľné veci. Koronavírus COVID-19 už celosvetovo narobil veľa problémov, keď odhliadneme od najdôležitejšieho dopadu na zdravie a životy, jeho značné šírenie prinieslo množstvo opatrení. Ku nim patrí jeden z prvých zákazov, ktorý sa samozrejme týka aj svadieb – zákaz organizovania hromadných podujatí.

Každý prispôsobuje svoju prácu, život, činnosť v tomto ťažkom období ako vie. Svadobné salóny šijú ochranné rúška, z hotelov a reštaurácií sa stali “výdajne stravy cez okienko”.

Ekonomický dopad bude ťažký, ale momentálne musíme hlavne dodržiavať všetky pokyny a tým, čo najskôr znemožniť šírenie vírusu. Využite tento “oddychový” čas na relax, chvíle s rodinnou a pobyt v prírode, či záhradke. Svadba a obdobie karantény je riešiteľné.

Naša svadba nie je zrušená ale preložená alebo ako teraz postupovať?

Máte naplánovanú svadbu v najbližšom období 2-3 mesiacov? Nestrácajte optimizmus, najlogickejší je presun termínu.
Ak ste celý život túžili a chceli práve jarnú svadbu, odložte ju o rok. Ak chcete svadbu určite v roku 2020, presuňte ju na jeseň alebo zimu. V zime sa určite nájdu voľné termíny a riešením je aj netradičný svadobný deň. Čo tak svadba v pracovný deň? Uvidíte, že všetko sa dá a ťažká doba nás naučí prispôsobiť sa aj atypickým riešeniam.
Naskytajú sa aj zaujímavé “magické” dátumy ako napr. 20.8.2020, 20.9.2020, 2.10.2020, 22.10.2020, 20.11.2020 či zaujímavý sobotný termín 12.12.2020.
Možno sa bude dať realizovať už aj neskorší májový termín 22.5.2020, ale zatiaľ je ešte skoro organizovať na isto veľkú svadbu pre toto obdobie.

Svadba a obdobie karantény, koronavirus, COVID-19

Zdravie je prvoradé

Treba myslieť pozitívne a skutočne si uvedomiť, že zdravie je na prvom mieste. Neskoršiu svadbu si možno ešte viac užijete a budete si o to viac vážiť, že sa môžete postretať opäť v kruhu rodiny a najbližších a užijete si svadobnú zábavu naplno a bez obáv.

Ak máte svadbu naplánovanú v lete a neskôr, je dobré ešte počkať na vývoj situácie, ktorá sa mení doslova každú hodinu. Tam možno stojí za úvahu úprava počtu a zoznamu hostí staršieho dátumu narodenia, ale je to v aktuálnej dobe naozaj ešte predčasné.

Keď budete prekladať termín, určite si nezabudnite na Vašej matrike overiť, či vo Vami vybraný termín budú oddávať. Možno v tejto situácii budú matriky schopné spraviť aj svadobné termíny naviac. V prípade delegovaného sobáša či cirkevného obradu je to na individuálnej dohode.

Jesenná alebo zimná svadba

Jesenná svadba je bežná a najfrekventovanejšia, dosť často už na začiatku roka nie je možné nájsť voľný svadobný priestor, či iné svadobné služby v sobotnom termíne. Teda opäť je riešením svadba mimo soboty. Na druhej strane, ak sa rozhodnete pre svadbu v zime, má určite pár výhod. Čarovné zimné fotky hoci v štýle Popolušky a rozhodne praktická výhoda, že sa Vám nebudú topiť svadobné koláčiky 🙂
Tak vyberajte a zjednávajte nové termíny, zaiste nájdete ten správny pre Váš, aj keď preložený, ale určite dokonalý deň ♥

Svadba a obdobie karantény, jesenna svadba, zimna svadba

Sobáš v termíne a hostina preložená

Áno, aj takto sa to dá skombinovať. Záleží na tom, v akej životnej situácii sa nachádzate. Ak čakáte prírastok, alebo ste už dlho sobáš odkladali, aj obrad s 2 svedkami za dodržania bezpečnostných opatrení je riešením. No a preložená svadobná hostina už v období, kedy bude všetko bez obmedzení 🙂 Bude príjemné si zabezpečiť video záznam z obradu a potom ho pustiť Vašim hosťom na úvod hostiny.

  • No a pre tento prípad riešenia “sobáš v termíne a hostina neskôr” vznikajú aj nádherné svadobné rúška ako napr. od Niki Productions

Ruska, Niki Productions, koronavirus, svadba

Už máme vytlačené svadobné oznámenia?

Nemajte hlavu v smútku, ak ste perfekcionalisti, dajte si vytlačiť nové, príp. si dohodnite lepšiu cenu. Je možnosť aj dotlač kartičky s novým termínom, niekde zdarma, niekde za symbolickú výrobnú cenu. Je tu ale aj jednoduchší variant, prepíšte si termín. Prečo nie, myslíte si, že niekomu bude vadiť svadobné oznámenie s prečiarknutým pôvodným termínom? Určite to Vaši blízky pochopia. Dôležitejšie je sa v zdraví, aj keď neskôr, opäť šťastne postretať.
A čo poháre s dátumom? Maličkosť, myslím, že ako spomienka na ťažké obdobie môžu byť práve dôležitou pripomienkou, čo je naozaj v živote dôležité ♥

Dodávatelia a zálohové platby

Zálohové platby sa bežne používajú na rezerváciu služieb, či svadobného priestoru na vybraný termín. Nebojte sa osloviť svojich dodávateľov a dohodnúť sa na preložení Vášho svadobného termínu. Určite budú radi, že svadbu nezrušíte ale preložíte a teda aj zmena termínu bude, pevne verím na 99%, bez príplatku, čo už nám väčšina z nich aj potvrdila.

 


Či svadbu zrušiť alebo preloziť – prikladáme veľmi čerstvú osobnú skúsenosť jednej budúcej nevestičky:

Mali sme termín svadby na 1.5.2020, ale aj kde sme na začiatku tohto všetkého mali ešte mesiac a pol do svadby, aj tak sme sa rozhodli, po všetkých prognózach na najbližšie mesiace, pre odloženie svadby.

Kontaktovala som všetkých dodávateľov, kde sme mali uhradené zálohy (miesto, kamera, foto, DJ, šaty a vizáž) a každý absolútne chápe tuto situáciu a maximálne vychádza v ústrety. Nakoľko máme dosť žiadaných dodávateľov, ktorí sú obsadení na rok aj viac dopredu, rozhodli sme sa, aby sme o nič neprišli, preloziť svadbu presne o rok, na 1.5.2021.

Dokonca aj na mestskom úrade nám vyšli v ústrety a žiadosť o uzavretie manželstva a delegovanie mimo miesta bydliska si môžeme bezplatne vybaviť k budúcemu roku, pán primátor nám to potvrdil.

Slečna, čo nám robí všetky tlačoviny, vrátane oznámení, ponúkla pre všetky svoje nevestičky možnosť dotlače informačnej kartičky pre hostí zadarmo, kde bude oznámená zmena dátumu. Prípadne nie je problém oznamká upraviť a vytlačiť opätovne.

Už máme všetko dohodnuté, vyriešili sme to v priebehu jedného dňa a tak nám nič neprepadne, o nič neprídeme a máme opäť čas na ešte dôkladnejšie doladenie všetkého, rok 😂

Takže nie je to absolútne problém, preloziť termín aj do budúceho roka. Bola som z toho najskôr nešťastná a bolo to pre nás veľmi ťažké rozhodnutie, keďže veľa ľudí hovorilo, nech počkáme, že nás sa to už možno nedotkne. Ale po tom všetko , čo sa za posledný týždeň-dva udialo a ako to vyzerá, nám toto prišlo ako najrozumnejšie a najzodpovednejšie rozhodnutie. Pokiaľ je tá možnosť, nás to nebude nič stáť a radi rok počkáme, aby sme mali svadbu presne podľa našich predstáv, tak ako sme si ju vysnívali s nie s obmedzenými možnosťami a bez ľudí, na ktorých nám záleží.

 

Diana (20.3.2020)

 


Prajeme veľa optimizmu a pevné zdravie. Keď je zdravie, všetko sa dá zvládnuť a ak je Váš vzťah pevný a láska skutočná, prežije aj takýto odklad manželského sľubu.

Váš svadobný vyhľadávač Nasa-svadba.sk

Kategórie : Svadobná hostina