Svadobná cesta v exotike alebo rovno svadba na pláži?

Svadobná cesta v exotike alebo rovno svadba na pláži?

Svadobná cesta v exotike alebo rovno svadba na pláži?

Svadba a nasledovná svadobná cesta by mali byť špeciálnymi okamihmi, ktoré zažijeme iba raz za život. Sú takým medzníkom, ktorý štartuje spoločný život novomanželov…

SVADBA

Množstvo párov si v dnešnej dobe volí svadbu v zahraničí, aby uniklo predsvadobnému stresu a zdĺhavým prípravám. Aj keď naše rodiny milujeme, priznajme si, že nie vždy je to s nimi jednoduché. Často stroskotáme na zdanlivo jednoduchej veci, akou je voľba termínu. Ten práve nemôže, pretože už má kúpenú dovolenku. Ten zase musí ísť do práce, atď. Keď sa k tomu pridajú rozvedení príbuzní, ktorí odmietajú zdieľať jednu miestnosť so svojím ex, komplikácie sú na svete. Pri svadbe v exotike sa nemusíte týmito problémami zaťažovať. Stačí si zvoliť termín, ktorý vyhovuje Vám dvom, zariadiť si prstienky a šaty, zvyšok už dohodnete na mieste so svadobnou koordinátorkou. Tiež je výhodou, že v rámci jedného výdavku spojíte svadbu s vysnívanú svadobnou cestou. Svoje peniaze tak investujete výhradne do seba a svojich snov.

Právne platnú svadbu možno usporiadať na Mauríciu a na Seychelách. Najkratšou dobou na vybavenie je mesiac. Vopred je nutné doložiť dokumenty preložené súdnym tlmočníkom do AJ: rodné listy, akékoľvek dokumenty o predchádzajúcej zmene mena (napr. pri adopcii), predchádzajúce sobášne listy a rozsudky o rozvode. K tomu kópie strany pasov kde je fotografia. Následne sa vypĺňa krátky formulár. Ak uvažujete o predmanželskej zmluve, je potrebné ju uzavrieť ešte pred odletom. Obrad prebieha v anglickom jazyku, prípadne je potrebné dohodnúť prekladateľa. Po návrate z cesty počítajte s cca 2 mesiacmi pokým dostanete slovenský sobášny list, na základe ktorého si necháte vystaviť nový občiansky preukaz a cestovný pas.

O niečo zložitejšia procedúra a vyššia cena pre legálne uznateľné svadby je vo Francúzskej Polynézii. Možné to však je. V množstve destinácií je taktiež možné usporiadať takzvaný obrad “na oko”, kedy zažijete svadbu so všetkým, čo k tomu patrí. Po návrate však musíte ísť na úrad a nechať sa právoplatne zosobášiť.

SVADOBNÁ CESTA

Všeobecne prevláda predstava, že svadobná cesta sa musí odohrávať ideálne na ľudoprázdnych bielych plážach niektorého z exotických ostrovov, kde sú novomanželia oddaní len jeden druhému a robia nekonečné romantické prechádzky. To je pre veľa párov snom. My zastávame názor, že každý človek je iný a nemali by sme sa držať iba tejto zabehnutej rutiny. Svadobná cesta by predovšetkým mala plniť sny oboch partnerov – či už čo sa destinácie alebo náplne cesty týka. Podniknite cestu do tropickej džungle alebo do hôr, preháňajte sa vyprahnutými púšťami Orientu, zájdite na safari, potápajte sa v morských hlbinách, atď. Koniec koncov ani pri aktívnej ceste si nemusíte odoprieť onen exotický ostrov s plážami. Existuje veľa destinácií, ktoré možno vzájomne nakombinovať do jednej dovolenky.

Pri výbere destinácie je potrebné brať do úvahy aj to, či v blízkej dobe plánujete založiť rodinu. Tesne pred otehotnením nie je dobré absolvovať veľa očkovaní alebo zaťažiť telo užívaním antimalarík. Pauza by mala byť aspoň pol roka, ideálne rok. Ak plánujete rodinu vo veľmi blízkej dobe, vyhnite sa Afrike, južnej Amerike (najmä Brazílii) a niektorým ázijským krajinám.

Klasická svadobná cesta na tropickom ostrove:

Idylické ostrovy s výbornou dostupnosťou z Prahy aj Viedne sú najmä Maledivy, Seychely a Maurícius. Spoločným znakom sú biele, takmer prázdne pláže, priezračné more a tropická zeleň. Sem môžu aj tehotné ženy bez očkovania, nevyskytujú sa tu žiadne tropické choroby a hygiena je na vysokej úrovni. Voliť by sme mali podľa toho, akí sme a čo od cesty očakávame.

Pre svadobné cesty sú veľmi vhodné Maledivy, kde majú jednotlivé rezorty svoj vlastný ostrovček a hostia bývajú v privátnych vilách poskytujúcich veľké súkromie. Z víl na pláži väčšinou cez zeleň vedie vlastný prístup k pláži, z nadvodných víl zídete po schodíkoch rovno do mora. Voľte ostrov aj s prihliadnutím na to, ako často budete šnorchlovať. Nadšenci by mali hľadať ostrov s kvalitným house reef. Naopak tí, ktorí preferujú skôr dobré plávanie a čľapkanie sa v mori, uprednostnia ostrov s prevahou piesočnej lagúny.

Pre tých, ktorí síce preferujú biele pláže, ale zároveň radi chodia a milujú prírodu, by som odporučila Seychely. Jednotlivé ostrovy sú oveľa väčšie ako na Maledivách, sú často hornaté s prevahou žuly (vďaka tomu preslávené pláže so žulovými balvanmi). Žije tu veľa endemických druhov zvierat a rastlín. Stretnete tu suchozemské aj morské korytnačky, kraby, kalone (netopiere) a mnoho vtákov. Pri Seychelách odporúčame kombinovať viac ostrovov a urobiť si menšie túry do prírody.

Cenovo vychádza veľmi prijateľne ostrov Maurícius, kde sú výhodou zľavy a bonusy pre novomanželov. Servis je tu na vysokej úrovni a ľudia veľmi milí a srdeční. Vďaka tomu, že sa jedná o jeden ostrov cca 60×50 km, je možné z pláže podnikať aj množstvo výletov.

Doplňme tiež africký ostrov Zanzibar s plážami s najjemnejším pieskom. Existuje tu pár nádherných a kvalitných rezortov ako stvorených pre nezabudnuteľné medové týždne.

Z každého rožku trošku, ako poznanie, tak aj nádherné pláže:

Aktívnu dovolenku celkom určite môžeme zažiť aj na Seychelách alebo na Mauríciu. Tu by som ale rada vyzdvihla dve destinácie, do ktorých by som išla hlavne kvôli tunajšej prírode a nádherné pláže sú skôr bonusom. Francúzska Polynézia, ktorú väčšina ľudí pozná vďaka ostrovu Bora Bora, poskytuje množstvo nádherných ostrovov s prírodou vyrážajúcou dych. Ostrovom väčšinou dominujú vysoké hory pokryté tropickou vegetáciou s množstvom vodopádov. Pobrežie je lemované tyrkysovými vodami s veľmi bohatým podmorským životom – takto živé koraly sme nevideli ani na Maledivách!

Očarila nás tiež Malajzia, ktorá ponúka bohaté vnútrozemie s rozsiahlymi pralesmi, pulzujúce veľkomestá aj kultúrne a historické pamiatky. Krásne pláže nájdete najmä na ostrove Langkawi alebo na ostrovčekoch pri východnom pobreží pevninskej Malajzie. Oproti iným ázijským krajinám je veľmi čistá a organizovaná.

Aktívna cesta nabitá poznaním a zážitkami:

Tu je možností veľa. Ostrov Réunion s divokou prírodou plnou vysokých hôr aj dodnes aktívneho vulkánu. Srí Lanka s rozmanitou krajinou i bohatou kultúrou a históriou. Madagaskar, ktorý ešte dodnes nie je príliš turistický a skrýva mnoho endemických druhov. Vietnam s jeho ryžovými políčkami a hektickými trúbiacimi mestami. Mexiko kombinujúce peknú prírodu a impozantné mayské pamiatky. Destinácie Južnej Ameriky ako Brazília, Peru alebo Argentína s úchvatnou prírodou… Planéta Zem ponúka toľko nádherných miest, nebojte sa vyraziť za poznaním, pretože zážitky Vám zostanú na celý život!

Africké safari:

Afrika skrýva neskutočné prírodné bohatstvo a aspoň raz za život by sme mali mať to šťastie zažiť to pravé africké safari. Do väčšiny krajín sa odporúča očkovať proti žltej zimnici a užívať počas pobytu antimalariká. To nie je vhodné najmä pre staršie osoby, pre osoby s autoimunitnými poruchami a tiež pre ženy plánujúce v blízkej dobe otehotnieť. Jednoznačne neodporúčame jazdiť na safari s deťmi mladšími ako osem rokov.

Na prvé safari by sme mali začínať v Keni, Tanzánii alebo JAR, kde je koncentrácia zveri najvyššia a máme zaručený ten pravý zážitok.

Pri opakovaných cestách už je možné voliť privátnejšie rezervácie s menšou koncentráciou zveri, kde ide najmä o hlbší zážitok v menej turisticky zaťaženej oblasti. Za zmienku stojí najmä Botswana či Zimbabwe.

Špeciálnym zážitkom je výlet za gorilami do Ugandy či Rwandy, čo vyžaduje dlhšie treky džungľou a človek musí mať dostatočnú fyzičku.

Všeobecne v Afrike treba často počítať s vyššou cenou, ak chceme naozaj kvalitný balík, ktorý stojí za to. Ak sa potrebujeme vyhnúť riziku malárie, ale aj napriek tomu by sme radi zažili safari, je vhodné zvoliť Namíbiu alebo určité oblasti JAR.

Radi poradíme s plánovaním svadobnej cesty či svadby v exotike. Máme dlhoročné osobné skúsenosti s týmito destináciami aj s potrebami novomanželov. DovolenaSnu.cz sa snaží svoje destinácie čo najviac spoznať a tak dokážeme poradiť práve to najvhodnejšie pre Vás. Počítajte však, že komunikácia je potrebná aj z Vašej strany.

Tešíme sa na Vás na tel. +420 605 273 007, info@dovolenasnu.czwww.dovolenasnu.cz

dovolena snu, svadba v zahranici, svadba na plazi, svadobne cesta